Archive for the ‘bankier’ Category

Praktyki obowiązkowe

Studenci, niezależnie od kierunku na którym studiują, mają do odbycia praktyki obowiązkowe. Praktyki takie są organizowane bezpośrednio przez uczelnię. Często miejsce odbywania praktyk i to, co student na nich robi zależy od promotora i tematu pracy magisterskiej. Promotor wysyła studentów do takich firm i instytucji z którymi sam dobrze współpracuje. Student raczej nie ma możliwości wyboru miejsca praktyki, po prostu udaje się tam, gdzie jest delegowany. Za wyżywienie na praktykach zamiejscowych uczelnia wypłaca diety. Jeżeli praktyka odbywa się w miejscu innym niż zamieszkuje praktykant to ma zapłacone również za noclegi i dojazd (pewną zryczałtowaną kwotę). Fakt odbycia takich praktyk wpisany zostaje do indeksu. Nie ma możliwości nie uczestniczenia w praktykach, nieodbycie ich skutkuje po prostu niezaliczeniem studiów. Na praktykach obowiązkowych student jest pod opieką swojego opiekuna, osoby która zajmuje się z nim z ramienia firmy i wprowadza w to, jak zakład funkcjonuje. W zależności od umowy pomiędzy firmą a uczelnią i od specyfiki kierunku, praktyka może być bardzo krótka lub długa. Najkrótsza możliwa to zaledwie kilka dni, ale z reguły trwa kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Umowa o realizację praktyki

W poprzednim artykule zaczęliśmy analizować umowę o realizację praktyki, zawartą pomiędzy oferującym ją, studentem, a uczelnią. Umowa składa się z paragrafów. Pierwszy dotyczy czasu trwania praktyki. Drugi to zobowiązanie firmy, co do warunków, jakie oferuje. Firma musi przygotować takie warunki, żeby student mógł w nich pracować i przebywać, przy czym nie może to być środowisko i otoczenie niebezpieczne dla zdrowia studenta. W tym paragrafie zostaje wymieniona z imienia i nazwiska osoba, która z ramienia uczelni ma zajmować się uzgadnianiem warunków praktyki. W paragrafie trzecim sama uczelnia zobowiązuje się do dbania nad przebiegiem praktyki i tym samym deklaruje sprawowanie dozoru nad jej przebiegiem. Jest też groźna uwaga, że opiekun ma prawo do przeprowadzenia kontroli w każdej chwili trwania praktyki. Czwarty paragraf dotyczy obowiązków praktykanta. W tym paragrafie zostaje zobowiązany do odbycia praktyki w zakresie i sposobie ustalonym przez jego uczelnię, jak również zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy ewentualnych poufnych informacji, które pozna w czasie pracy i zostaje na niego nałożony obowiązek przestrzegania ogólnych zasad wynikających z BHP i normalnej współpracy między ludźmi.

Zabezpieczenia w postaci hipoteki

Charakterystyczne dla kredytu hipotecznego jest nałożenie na „dofinansowywaną” przez bank nieruchomość, zabezpieczenia w postaci hipoteki. W ten sposób wierzyciel zyskuje większą pewność, że klient spłaci kwotę w terminie. W przeciwnym bowiem razie, chcąc pobrać należne środki od niewywiązującego się ze zobowiązań kredytobiorcy, ma prawo sprzedać nabytą przez klienta za bankowe pieniądze posiadłość (dom, mieszkanie, działkę itp.). Dalekim „krewnym” hipoteki jest zastaw, który w dość rygorystycznej formie, pojawił się już w starożytnym Rzymie. Ówcześni wierzyciele otrzymywali od kredytobiorców cenny przedmiot i zatrzymywali go do czasu regulacji długu. Hipoteka, podobnie jak ów pierwotny zastaw również wygasa w momencie spłaty kredytu.

Koszt kredytu hipotecznego prócz odsetek obejmuje również opłatę: notarialną, sądową oraz za złożenie wniosku do wydziału Ksiąg Wieczystych (łącznie ok. 600zł). Niektóre banki pobierają też dodatkowe należności typu: prowizje od udzielonego kredytu (wynagrodzenie banku za pośrednictwo przy udzielaniu kredytu), opłata za przewalutowanie kredytu (kredyt bierzemy zazwyczaj we frankach, euro, funtach lub dolarach) czy ubezpieczenie zaciągniętego długu.

Z uwagi, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, przy wyborze najlepszej oferty warto zasięgnąć porady fachowca. Na rynku działa wielu nie związanych z konkretnym bankiem doradców finansowych, którzy za darmo pomogą dopasować rodzaj kredytu do możliwości finansowych i indywidualnych potrzeb klienta.

Jednak nim zaczniemy porównywać liczne oferty banków, zastanówmy się najpierw jakie są nasze oczekiwania wobec nieruchomości, którą chcemy nabyć (wielkość, cena itp.). W przeciwnym razie, jeśli okaże się, że nie otrzymaliśmy planowanej kwoty kredytu, stracimy tylko czas na przeglądanie nieprzystających do naszych możliwości – ofert mieszkań, domów czy działek.

Kredyt na Cztery Kąty

Coraz więcej osób przy zakupie domu, działki albo mieszkania, decyduje się na kredyt hipoteczny. Od gotówkowego czy gospodarczego różni się on stosunkowo wysoką sumą, możliwością długoterminowej spłaty, sprecyzowanym celem oraz zabezpieczeniem w postaci hipoteki.

Wysokość miesięcznej raty ustala bank, który chcąc upewnić się, że proponowana suma będzie współmierna do sytuacji finansowej klienta, szacuje jego zdolność kredytową. Zestawia wówczas dochody i wydatki kredytobiorcy, uwzględniając przy tym liczbę osób w gospodarstwie domowym (np. dzieci obniżają zdolność kredytową, ponieważ nie zarabiają na siebie, a są kosztowne w utrzymaniu).

Ustaloną, maksymalną wysokość comiesięcznej opłaty reguluje się – zmniejsza bądź zwiększa – wydłużając lub skracając łączny czas spłaty kredytu, który można zaciągnąć zarówno na kilka jak i kilkadziesiąt lat (ograniczeniem jest wiek kredytobiorcy, który w momencie regulacji ostatniej raty możne mieć maks. 75 lat). Należy pamiętać, że mimo, iż rozciągnięcie w czasie zwrotu środków obniża kwotę miesięcznej opłaty i zwiększa zdolność kredytową dłużnika, to równocześnie powoduje wzrost należnych bankowi odsetek. Przykładowo, jeśli zarabiający 3 tys. zł Jan Kowalski ureguluje swój kredyt w ciągu 20 lat, zapłaci 176 tys. zł, jeśli zaś wydłuży czas zwrotu kwoty do 40 lat – suma spłaty wyniesie już 209 tys. zł.

Raty stałe czy malejące

Kolejny dylemat kredytobiorcy dotyczy rat. Które: stałe czy malejące będą dla niego korzystniejsze? W stałych mamy do czynienia z niezmienną kwotą miesięcznej opłaty, w malejących zaś raty obniżają się na skutek „topniejących” odsetek. Mimo że system rat stałych jest bezpieczny, przewidywalny, a dla klientów z niską zdolnością kredytową – łatwo dostępny, posiada jedną, istotną wadę – spowalnia spłatę kredytu, zwiększając tym samym wartość odsetek. Innymi słowy: przy ratach stałych łączna cena długu jest wyższa niż w przypadku systemu rat malejących. Jednak zdecydować się na system rat malejących może jedynie klient, który cieszy się wysoką zdolnością kredytową.

Kredytobiorca decyduje również czy i jak wysoką kwotę przeznaczy na tzw. wkład własny. Określa wówczas jaką część ceny inwestycji (np. mieszania, domu) pokryje on, a jaką „sfinansuje” mu bank. Przy czym im większy będzie wkład własny klienta tym lepsze warunki zaciągnięcia kredytu zaoferuje mu wierzyciel. Dzieje się tak, ponieważ banku widząc, że ten jest w stanie od ręki sfinansować np. jedną trzecią ceny nieruchomości, już na wstępnie ocenia go jako wiarygodnego dłużnika. A wierzyciel przekonany o wypłacalności swojego klienta jest w stanie zaproponować mu korzystne, bo niskie oprocentowanie.

Jak widać wybór kredytu hipotecznego nie jest prostym zadaniem, bowiem w każdym wypadku oznacza długoletnie zobowiązanie finansowe, a więc w pewnym sensie – uzależnienie od banku, w którym się zapożyczyliśmy. Stąd bardzo ważne, by wybrana instytucja budziła zaufanie, a każdy punkt umowy, którą w przyszłości podpiszemy był przez nas i doradce kredytowego gruntownie przeanalizowany.

Kategorie
Sonda o zarobkach

Czy jesteś zadowolony ze swoich zarobków?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • anime6neko o Bezrobocie
  Niestety ostatnio wywalili mnie z pracy, ale nie dlatego że źle pracowałem ale dlatego ...
 • Joasia o Ebook lepszy od książki
  Czy ja wiem czy ebooki są fajniejsze od zwykłych książek, ja tam wole papierowe wydani...
 • Czatomo o Pomysły promocyjne w handlu elektronicznym
  Ja bardzo często sprzedaję przedmioty na aukcjach internetowych i zauważyłem, że bard...
 • Butibof o Praktyczny handel elektroniczny
  Aukcje internetowa to bardzo fajna inicjatywa, kiedyś dodawało się ogłoszenia w gazeta...
 • YareckiBiz o Dotacje na e-biznes
  Teraz bezzwrotne dotacje na e-biznes są już chyba nieaktualne i występują raczej w for...
czas na ekonomie dotacje na e biznes korzystna umowa kredytowa marketing w biznesplanie pozyskiwanie informacji a biznesplan praktyczny handel elektroniczny p 2 info bankier opinie konsumentow o handlu elektronicznym doskonala wymiana dzieki handlowi elektronicznemu jak odniesc efektywny sukces w handlu elektronicznym konsumpcja 2 0 pomysly promocyjne w handlu elektronicznym p 3 info bankier p 2 jakie sa perspektywy handlu elektronicznego maly tez moze byc wielki w swiecie handlu elektronicznego popularnosc handlu elektronicznego wzrasta handel elektroniczny wymaga specjalistycznych form promocji ebook lepszy od ksiazki p 4 info bankier p 3 o czym napisac ebooka jaka tematyka ebooka estetyka tworzonego ebooka grafika i zdjecia w ebooku pisanie dobrego ebooka p 5 info bankier p 4 czy warto napisac wlasnego ebooka rzeczywistosc a finanse co jest potrzebne ekonomisci przewiduja kiepska sytuacje bardziej kosztowny dla firm p 6 info bankier p 5 gorszy dla biznesu rynek kredytow 2011 coraz trudniej o kredyt rzeczywistosc zatrudnienie pracownika p 7 info bankier p 6 bezrobocie sklep w sieci zrownowazony rozwoj sztuka konwersacji wazne narzedzia p 8 info bankier p 7 konkursy nie tylko pomysl problemy z kredytami srodki inwestycyjne na e biznes jezyk biznesplanu p 9 info bankier p 8 bledy przy biznesplanie finansowa czesc biznesplanu zarzadzanie element biznesplanu biznesplan a cel przedsiebiorstwa analiza swot w biznesplanie p 10 info bankier p 9 opis dobra badz uslugi w biznesplanie opisowa czesc biznesplanu cel biznesplanu biznesplan streszczenie konstrukcja biznesplanu p 11 info bankier p 10 zadania biznesplanu limitowany internet warunki i czas trwania umow na internet mobilny oferta prepaid internet prepaid p 12 info bankier p 11 internet mobilny tani internet stacjonarny pakiety internetowe na telefony najtanszy internet mobilny najtanszy internet stacjonarny p 13 info bankier p 12 najtanszy internet raport z praktyki korzysci praktyki z uczelni gazetka szkolna p 14 info bankier p 13 staz z up gdzie szukac praktyka zagraniczna na turystyce wolontariat jak skorzystac z pomocy uczelni p 15 info bankier p 14 gdzie szukac rady skad wziac doswiadczenie wiedza tez sie liczy miejsce praktyk warunki praktyki p 16 info bankier p 15 praktyki obowiazkowe umowa o realizacje praktyki zabezpieczenia w postaci hipoteki kredyt na cztery katy raty stale czy malejace p 17 info bankier p 16 wybieramy kredyt hipoteczny analiza umowy kredytowej kredyt mieszkaniowy diabel tkwi w szczegolach dzieci zimowe sporty ubezpieczenie dodatkowe ubezpieczenie dzieci p 18 info bankier p 17 jak wybrac ubezpieczenie dla dziecka ubezpieczenie zdrowotne dla dzieci nieszczesliwy wypadek dziecka czy szkolne ubezpieczenie jest zawsze najlepsze euro 26 p 19 info bankier p 18 ubezpiecz swoje dziecko tuz po tym jak przyjdzie na swiat zabezpiecz dziecku przyszlosc ubezpieczenie posagowe dla dzieci ubezpiecz sie przed wyjazdem wakacyjne ubezpieczenie p 20 info bankier p 19 zadbaj aby wyjazd byl bezpieczny co daje podrozne ubezpieczenie ubezpieczenia na wakacje wakacyjne wyjazdy bezpieczenstwo i spokojna glowa przede wszystkim info bankier p 20