Archive for the ‘bankier’ Category

Wybieramy kredyt hipoteczny

Waluta, rodzaj rat, długość okresu spłaty i wysokość wkładu własnego – o tych parametrach kredytu decyduje klient.

Złotówki, dolary, franki czy euro – w jakiej walucie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy? PLN-y dają wyższą zdolność kredytową, a waluty obce – niższe oprocentowanie. Innymi słowy: kredyt w złotówkach jest łatwiejszy do uzyskania, ale i droższy od tego zaciągniętego w euro czy frankach. Ponadto waluta zagraniczna niesie ze sobą ryzyko wahań kursowych. Wystarczy, że notowania złotówki spadną lub wzrośnie kurs euro czy franków, a rata dłużnika zwiększa się o kilka, czasem nawet kilkadziesiąt procent. Mimo niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą ta forma „dofinansowania”, wciąż cieszy się ona dużym zainteresowaniem ze strony kredytobiorców. A to dlatego, że towarzyszące jej niskie oprocentowanie potrafi zmniejszyć sumę miesięcznej raty nawet o kilkaset złotych.

Po wyborze waluty przychodzi czas na sprecyzowanie czasu spłaty kredytu. Uregulować dług w 10, 20, 30, a może 50 lat? Jeśli klientowi banku zależy na stosunkowo niskich ratach, większej zdolności kredytowej i stabilizacji finansowej, będzie się starał wydłużyć okres regulacji zaciągniętej kwoty. Wówczas zmniejszy ryzyko ewentualnej niewypłacalności z powodu np. nieprzewidzianych wydatków lub utraty pracy. Dodatkowo jeśli wybierze długi okres spłaty u wierzyciela, który nie pobiera opłat za wcześniejszą regulację kredytu i modyfikację harmonogramu rat – przy okazji przypływu gotówki ureguluje dług w znacznie krótszym czasie. Jednak na długość regulacji kredytu wpływa również wiek dłużnika, który w momencie spłacania ostatniej raty nie może mieć więcej niż 70 lat. Z tego względu np. pięćdziesięciolatek nie może zaciągnąć kredytu na 30 czy 40 lat.

Analiza umowy kredytowej

Elementy kluczowe, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas analizowania umowy to: wysokość oprocentowania, prowizji i dodatkowych kosztów oraz elastyczność oferty czyli możliwość jej nieodpłatnego modyfikowania.

Na oprocentowanie składa się stopa referencyjna i marża banku. Mimo, że wysokość marży zależy od waluty i wartości kredytu, można ją z wierzycielem negocjować. Wraz ze wzrostem wkładu własnego dłużnika zmniejsza się oprocentowanie jego „pożyczki”. Żeby uniknąć zaskoczenia w postaci nagłego wzrostu miesięcznych kosztów, analizując daną ofertę zwróćmy uwagę czy, jak często i z jakich powodów wartość naszego oprocentowania może ulec zmianie.

Prowizja to opłata banku z tytułu udzielenia kredytu, która wynosi od 0 do ok. 3,5 proc. jego całkowitej sumy. Wierzyciel ustanawia podobną kwotę, gdyż każda wysoka i wieloletnia „pożyczka” niesie ze sobą ryzyko niespłacenia, a więc straty dla banku. Przed podpisaniem umowy zastanówmy się, która z dwóch opcji będzie dla nas korzystniejsza: kredyt bez prowizji, ale z wysokim oprocentowaniem czy też z prowizją i niższymi odsetkami.

Kredyt mieszkaniowy: diabeł tkwi w szczegółach

Ofert kredytów hipotecznych przybywa z miesiąca na miesiąc. Konkurujące o klientów banki obniżają marżę, prowizję i oprocentowanie. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze najkorzystniejszej opcji?

Po pierwsze, nim udamy się do banku lub doradcy kredytowego zastanówmy się jakiego rodzaju nieruchomości – domu, mieszkania czy działki – oraz o jakiej powierzchni – 50, 100 czy 1 000 m2 – szukamy. Parametry te, kształtują cenę planowanego zakupu, ta zaś składa się na kwotę zaciągniętego z banku kredytu. Jednak fakt, że zdecydujemy się na „dofinansowanie” o wysokości 500 000 zł nie oznacza wcale, że dokładnie tyle będziemy bankowi dłużni. Jeśli do zaciągniętej gotówki doliczymy prowizje, wartość oprocentowania i rozmaite opłaty dodatkowe, może się okazać, że spłacamy nie tyle wartość „pożyczonej” sumy, co jej dwu krotność.

Co robić, aby podobna sytuacja nie miała miejsca? Otóż przy analizowaniu ofert banków, dzielić włos na czworo – dopytywać wierzyciela o każdy szczegół umowy i prosić o wyjaśnienie kwestii, których nie rozumiemy. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to zbyt poważna, kosztowna i długoterminowa decyzja, by podejmować ją bez uprzedniego rozwiania wszelkich, pojawiających się wątpliwości.

Dzieci + zimowe sporty = ubezpieczenie

Październik to doskonały miesiąc na rozważenie planów na zimowe dni. Szczególnie mocno należy się zastanowić nad sportami zimowymi, ponieważ nadchodząca wielkimi krokami pora roku sprzyja uprawianiu narciarstwa, czy też łyżwiarstwa. Ze szczególną uwagą rodzice powinni się przyjrzeć planom związanym właśnie z zimowymi dyscyplinami sportu, które mają ich pociechy. Fascynacja sportem to jedno, a brak umiejętności – drugie. Z tego właśnie względu, aby uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemnych konsekwencji białego szaleństwa należy zadbać o to, aby nasze dziecko w czasie wyjazdu na ferie zimowe było dobrze ubezpieczone na wypadek jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych. Agenci ubezpieczeniowi twierdzą, że najlepszym w takich przypadkach wyjściem z sytuacji jest zainwestowanie w okresową polisę dla dziecka uprawiającego wyczynowo sport. Polisa taka pozwoli uniknąć wszelkich niepotrzebnych dyskusji przy wypłacaniu odszkodowania, które – w przypadku skorzystania z tej właśnie oferty agencji ubezpieczeniowej będzie o wiele wyższe niż przy klasycznej polisie. Ubezpieczenie takie pozwoli więc dziecku spokojnie cieszyć się szaleństwem na nartach, sankach, czy łyżwach, a jego rodzic będzie spokojnie spał, wiedząc, że nawet, gdyby stało się coś nieprzewidzianego, pomoc nadejdzie bardzo szybko i bardzo profesjonalnie.

Dodatkowe ubezpieczenie dzieci

Na rynku produktów związanych z ubezpieczeniami znajdziemy bardzo szeroką ofertę polis, które dedykowane są specjalnie dzieciom. Polisy takie oferują zazwyczaj szereg bardzo różnych zabezpieczeń finansowych na wypadek wielu czynników losowych. Wśród nich znajdują się takie, które są warte poświęcenia im nieco więcej uwagi. Pierwszą ciekawą polisą jest ubezpieczenie na życie z opcją wypłacenia odszkodowania dziecku po stracie jednego z rodziców czy dziadków. To bardzo wygodna opcja pozwalająca stawić czoła rzeczywistości w tak tragicznych i kryzysowych sytuacjach, jak śmierć najbliższej osoby. Z tego właśnie względu, warto rozważyć wykupienie takiej polisy dla swoich latorośli. Drugim, fundamentalnym ubezpieczeniem dla dzieci jest ubezpieczenie NW, a więc chroniące przed konsekwencjami finansowymi nieszczęśliwych wypadków, do których dojść może w różnych sytuacjach życiowych. To bardzo ważne, szczególnie jeśli nasza pociecha jest osobą bardzo aktywną życiowo – lubiącą uprawiać różne mniej lub bardziej niebezpieczne dyscypliny sportu, czy podróże. Takie ubezpieczenie również warto swojemu dziecku sprezentować. Inną ciekawą opcją jest ubezpieczenie szpitalne, które za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu wypłaca rodzicom określoną kwotę. Widzimy więc, że możliwości ubezpieczenia jest wiele i warto skorzystać z tych, które są naprawdę przydatne.

Kategorie
Sonda o zarobkach

Czy jesteś zadowolony ze swoich zarobków?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • anime6neko o Bezrobocie
  Niestety ostatnio wywalili mnie z pracy, ale nie dlatego że źle pracowałem ale dlatego ...
 • Joasia o Ebook lepszy od książki
  Czy ja wiem czy ebooki są fajniejsze od zwykłych książek, ja tam wole papierowe wydani...
 • Czatomo o Pomysły promocyjne w handlu elektronicznym
  Ja bardzo często sprzedaję przedmioty na aukcjach internetowych i zauważyłem, że bard...
 • Butibof o Praktyczny handel elektroniczny
  Aukcje internetowa to bardzo fajna inicjatywa, kiedyś dodawało się ogłoszenia w gazeta...
 • YareckiBiz o Dotacje na e-biznes
  Teraz bezzwrotne dotacje na e-biznes są już chyba nieaktualne i występują raczej w for...
czas na ekonomie dotacje na e biznes korzystna umowa kredytowa marketing w biznesplanie pozyskiwanie informacji a biznesplan praktyczny handel elektroniczny p 2 info bankier opinie konsumentow o handlu elektronicznym doskonala wymiana dzieki handlowi elektronicznemu jak odniesc efektywny sukces w handlu elektronicznym konsumpcja 2 0 pomysly promocyjne w handlu elektronicznym p 3 info bankier p 2 jakie sa perspektywy handlu elektronicznego maly tez moze byc wielki w swiecie handlu elektronicznego popularnosc handlu elektronicznego wzrasta handel elektroniczny wymaga specjalistycznych form promocji ebook lepszy od ksiazki p 4 info bankier p 3 o czym napisac ebooka jaka tematyka ebooka estetyka tworzonego ebooka grafika i zdjecia w ebooku pisanie dobrego ebooka p 5 info bankier p 4 czy warto napisac wlasnego ebooka rzeczywistosc a finanse co jest potrzebne ekonomisci przewiduja kiepska sytuacje bardziej kosztowny dla firm p 6 info bankier p 5 gorszy dla biznesu rynek kredytow 2011 coraz trudniej o kredyt rzeczywistosc zatrudnienie pracownika p 7 info bankier p 6 bezrobocie sklep w sieci zrownowazony rozwoj sztuka konwersacji wazne narzedzia p 8 info bankier p 7 konkursy nie tylko pomysl problemy z kredytami srodki inwestycyjne na e biznes jezyk biznesplanu p 9 info bankier p 8 bledy przy biznesplanie finansowa czesc biznesplanu zarzadzanie element biznesplanu biznesplan a cel przedsiebiorstwa analiza swot w biznesplanie p 10 info bankier p 9 opis dobra badz uslugi w biznesplanie opisowa czesc biznesplanu cel biznesplanu biznesplan streszczenie konstrukcja biznesplanu p 11 info bankier p 10 zadania biznesplanu limitowany internet warunki i czas trwania umow na internet mobilny oferta prepaid internet prepaid p 12 info bankier p 11 internet mobilny tani internet stacjonarny pakiety internetowe na telefony najtanszy internet mobilny najtanszy internet stacjonarny p 13 info bankier p 12 najtanszy internet raport z praktyki korzysci praktyki z uczelni gazetka szkolna p 14 info bankier p 13 staz z up gdzie szukac praktyka zagraniczna na turystyce wolontariat jak skorzystac z pomocy uczelni p 15 info bankier p 14 gdzie szukac rady skad wziac doswiadczenie wiedza tez sie liczy miejsce praktyk warunki praktyki p 16 info bankier p 15 praktyki obowiazkowe umowa o realizacje praktyki zabezpieczenia w postaci hipoteki kredyt na cztery katy raty stale czy malejace p 17 info bankier p 16 wybieramy kredyt hipoteczny analiza umowy kredytowej kredyt mieszkaniowy diabel tkwi w szczegolach dzieci zimowe sporty ubezpieczenie dodatkowe ubezpieczenie dzieci p 18 info bankier p 17 jak wybrac ubezpieczenie dla dziecka ubezpieczenie zdrowotne dla dzieci nieszczesliwy wypadek dziecka czy szkolne ubezpieczenie jest zawsze najlepsze euro 26 p 19 info bankier p 18 ubezpiecz swoje dziecko tuz po tym jak przyjdzie na swiat zabezpiecz dziecku przyszlosc ubezpieczenie posagowe dla dzieci ubezpiecz sie przed wyjazdem wakacyjne ubezpieczenie p 20 info bankier p 19 zadbaj aby wyjazd byl bezpieczny co daje podrozne ubezpieczenie ubezpieczenia na wakacje wakacyjne wyjazdy bezpieczenstwo i spokojna glowa przede wszystkim info bankier p 20