Staż z UP
Staż organizowany przez Urząd Pracy to forma pomocy tym osobom, które jeszcze nie mają żadnego doświadczenia zawodowego a chciałyby takiego doświadczenia nabrać. Nazywa się to stażem, choć dla całkiem sporej grupy ludzi może to być pierwsza praktyka i pierwsza praca. Pomoc polega na tym, że za przebywającego na stażu pracownika płaci Urząd Pracy. Urząd Pracy wypłaca mu wynagrodzenie (bardzo symboliczne) i opłaca za niego składki. Przedsiębiorca dostaje gotowego, chętnego do pracy i zdobywania wiedzy pracownika, któremu musi jakąś część swojej wiedzy i doświadczenia przekazać. W interesie pracownika leży, żeby było jej jak najwięcej. Bardzo dobrą cechą takiego stażu jest to, że praktykant-stażysta sam sobie wybiera firmę w której będzie chciał pracować i sam uzgadnia z działem kadr bądź szefem to czy zostanie czy nie zostanie przyjęty i na jakich warunkach. Minusem jest to, że należy czekać na zaaprobowanie takiego wyboru przez Urząd Pracy a następnie czekać z rozpoczęciem pracy, aż urząd będzie dysponował wolnymi środkami które będzie mógł przeznaczyć na dofinansowanie staży. Czasami może to trwać dość długo.
Gdzie szukać
Łatwo się mówi, ale jak trudniej wykonać Mówi się to tym jakie praktyki są ważne, ale jak to zrobić, żeby je odbyć? Gdzie szukać możliwości pracy, gdzie szukać praktyk? Przede wszystkim tam, gdzie najbliżej. Zacząć od poczytania ofert na uczelni, ogłoszeń koło dziekanatu. Zaglądać regularnie na stronę internetową uczelni. Bardzo często pracodawcy chcący zatrudnić praktykantów szukają ich bezpośrednio przez uczelnię. Często wykładowcy, mający kontakty ze swoimi znajomymi pracującymi w różnych firmach z branży i okolicy sami informują studentów o możliwości przyjścia na praktyki. Należy zaglądać na strony biura karier, jeżeli działa ono prężnie, to dba o pozyskiwanie ofert w sprawie praktyk i ogłasza je dla chętnych. I najważniejsze, wykazać się samodzielną inicjatywą, po prostu samemu szukać. Zapoznać się z informacjami w zakładce kariera na stronach firm. Nie byle jakich, tylko tych, w których praca by nas interesowała. Można też samodzielnie przejść się po firmach i pytać, czy nie przyjęli by studenta bądź absolwenta. Ta ostatnia metoda, choć wymagająca najwięcej odwagi i przygotowania, zarazem jest najskuteczniejszą i pozwala znaleźć dla siebie najciekawsze kąski.
Praktyka zagraniczna na turystyce
Na Uniwersytecie Ekonomicznym, na wydziale turystycznym, dopuszczalne jest też odbycie praktyki za granicą, niekoniecznie w Polsce. Jednak ze względu na różnice językowe dokument musi spełniać pewne wymogi formalne, żeby był zrozumiały przez pracowników uczelni odpowiedzialnych za organizację i zarządzanie praktykami. Przede wszystkim ważne jest, aby pracodawca wydał studentowi zaświadczenie na swoim papierze firmowym. Zaświadczenie koniecznie musi być wydane w języku angielskich, jako uniwersalnym. Dane, jakie muszą się na nim znaleźć są następujące: dane firmy, z adresem, siedzibą, wszystkimi numerami pozwalającymi na jej identyfikację i imieniem i nazwiskiem pracownika, który studentem się zajmował. Drugie dane, które też są konieczne, to imię i nazwisko studenta. Kolejne, które nie mogą być pominięte, to czas trwania praktyki (z datami od kiedy się zaczęła do kiedy trwała) i ostanie, najważniejsze, to czym w trakcie trwania praktyki student się zajmował. Ponieważ trudno było przygotować jednolitą formę takiego formularza nie jest wymagany druk z uczelni ani nie jest wymagana podpisana umowa z uczelnią. Na podstawie przedstawionych przez praktykanta dokumentów praktyka zostaje zaliczona.
Wolontariat
Szczególnym rodzajem praktyki jest wolontariat. Jest szczególny, ponieważ niekoniecznie jest to praktyka. To zależy od podejścia osoby, która pracuje. Czasami ktoś zostaje wolontariuszem, ponieważ chce po prostu pomóc innym i wówczas pracuje w organizacjach pomagającym dzieciom, młodzieży, bezdomnym czy zwierzętom. Wybór jest szeroki, każdy może pracować tak, gdzie uważa, że będzie potrzebny i gdzie jego poświęcenie zostanie przełożone na jakieś realne efekty. Sporo osób jednak wybiera wolontariat ponieważ traktuje go jako formę praktyki. Na przykład studenci kierunków pedagogicznych pracują często z młodzieżą w różnych ośrodkach, gdzie opiekują się młodzieżą, pomagają w nauce czy organizowaniu czasu wolnego, ponieważ chcą się wykazać po ukończeniu studiów przed potencjalnym pracodawcą, że mają takie przygotowanie i doświadczenie. Z tego powodu sporo studentów pracuje w parkach narodowych, schroniskach dla zwierząt. Traktują to jako wolontariat, ale też pewną praktykę zawodową i pokazanie się potencjalnemu pracodawcy z dobrej strony. Odnośnie wolontariatu nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, płciowych. Każdy kto chce zostać wolontariuszem może nim być. Jeżeli wolontariat ma być formą praktyki to można po odbyciu go dostać zaświadczenie, że się coś robiło, ze sprecyzowanie co i gdzie.
Jak skorzystać z pomocy uczelni
Żeby skorzystać z pomocy w szukaniu pracy lub praktyk jaką oferuje uczelnia i studenckie Biuro Karier należy zacząć od zarejestrowania się w nim. Zarejestrować można się na miejscu, w biurze, wypełniając dokument przygotowany przez studenta dyżurującego w biurze. Najczęściej nie jest on pracownikiem, tylko wolontariuszem, który zajmuje się pomocą innym. Formularz też można wypełnić przez internet, wówczas będzie to znacznie szybciej, bo praktycznie od razu będzie dostępny dla osób pracujących w biurze. Po wypełnieniu formularza należy dokonać wyboru pracownika, który z nami będzie pracował, niejako opiekował się nami. To już jest profesjonalny doradca zawodowy, który ma wiedzę na temat specyfiki naszego kierunku studiów i specyfiki dziedzin, w których możemy szukać pracy. Określenie, że wybieramy sobie doradcę, który pomoże nam w znalezieniu i wyborze praktyk, nie do końca oddaje charakter tego wyboru – wybrać go sobie musimy spośród tych, którzy współpracują z naszym biurem karier, i najczęściej jest ich tylko kilku, przypisanych do wydziałów na uczelni. Więc spośród kilku współpracujących osób wybieramy jedną, która i tak byłaby nam przypisana, z racji tego, że studiujemy na tym a nie innym wydziale.
Niestety ostatnio wywalili mnie z pracy, ale nie dlatego że źle pracowałem ale dlatego ...
Czy ja wiem czy ebooki są fajniejsze od zwykłych książek, ja tam wole papierowe wydani...
Ja bardzo często sprzedaję przedmioty na aukcjach internetowych i zauważyłem, że bard...
Aukcje internetowa to bardzo fajna inicjatywa, kiedyś dodawało się ogłoszenia w gazeta...
Teraz bezzwrotne dotacje na e-biznes są już chyba nieaktualne i występują raczej w for...