Błędy przy biznesplanie

Żaden biznesplan nie jest pozbawiony błędów, nawet ten najlepszy, posiada pewne niedociągnięcia. Można nawet wymienić takie, błędy, które są najczęściej popełniane przez wszystkich początkujących przedsiębiorców. Zazwyczaj występują one w drugiej części biznesplanu, dotyczącego finansów. Tutaj zresztą nie ma się czemu dziwić, czasami nawet przy przychylnych prognozach, trudno jest ustalić jakiej wysokości będzie dochód, przez kilka pierwszych miesięcy prowadzenia nowego przedsiębiorstwa. Dlatego najwięcej błędów, popełnianych jest właśnie w trakcie szacowania przychodów. Tym bardziej, że na początku, do biznesu należy dokładać, dopiero po kilku latach, można czerpać realne zyski z prowadzenia przedsiębiorstwa. Bardzo często inwestorzy obiecują swoim wierzycielom złote góry. Prawdopodobnie taki biznesplan, z zawyżoną kwotą dochodów, będzie mało wiarygodny. Dlatego najlepiej jest unikać tego błędu, i szacować realnie swoje możliwe zyski, w oparciu o bardzo dokładaną analizę rynkową. Tylko wtedy, będziemy mogli uśrednić hipotetyczne przychody. Kolejnym błędem dość poważnym, jest złe sporządzenie bilansu. W bilans wliczają się wszystkie stałe opłaty, jakie należy płacić, a które związane są z prowadzeniem własnej działalności. Będą to opłaty za prąd, wodę, energię, czy inne opłaty w postaci pożyczek. Tutaj najłatwiej o pomyłkę, dlatego przedsiębiorca, który pierwszy raz pisze biznesplan, powinien dokładnie zapoznać się z tym co wlicza się w należności a z tym co wliczać się w bilans.

Finansowa część biznesplanu

Zakładając własną działalność gospodarczą, niestety liczyć musimy się z tym, że przez pierwszy okres prosperowania firmy, mowa będzie głównie o wydatkach, nie zaś zyskach. Dlatego biznesplan powinien zawierać przywidywania na pierwsze miesiące prosperowania biznesu potencjalne koszty, oraz zyski. Najlepiej zacząć od sprzedaży, czyli za pomocą głównie liczb, należy wykazać ile dóbr, czy też usług, przez pierwsze miesiące działalności będzie sprzedanych. Warto uwzględnić w biznesplanie, że przez pierwsze miesiące działalności, przedsiębiorca nie będzie narażony tylko na wydatki. Uwzględnienie potencjalnych przychodów, będzie dobrze świadczyć o przedsiębiorcy, o jego wierze w powodzenie biznesu. Projektując finansową część biznesplanu, warto wziąć pod uwagę, niekorzystne działania rynku. Być może, na skutek złego prawa, czy zmian na światowych giełdach, będzie można przewidzieć spadek przychodów. Bardzo dobrze wykazać się jest daleko idącymi wnioskami, prognozowaniem przyszłości. Biznesmen zyskuje wtedy na wiarygodności, na tym, że doskonale zdaje sobie sprawę z tego na co się porywa zakładając własną działalność gospodarczą. Należy też podejście do oszacowania zysków realnie. Nie przesadźmy, ale też nie zaniżajmy kwoty uzyskanych przychodów. Najlepiej wysunąć ten wniosek, na podstawie dogłębnej analizy lokalnego rynku, na którym prosperować ma nasz biznes, uzyskamy wtedy najbardziej prawdopodobną kwotę.

Zarządzanie – element biznesplanu

Zarządzanie, oraz pracownicy, są zazwyczaj oddzielnie opisanym punktem, w każdym biznesplanie. Na barkach pracowników, oraz sposobu ich zarządzania, leży w głównej mierze sukces całego przedsięwzięcia. Obecnie, coraz częściej jednak przykłada się większą wagę do dobrego, unikatowego pomysłu. Wielu uważa, że pracownicy raczej nie wpłyną na sukces danej firmy. Nic bardziej mylnego, to od ich kwalifikacji, a przede wszystkim zaangażowania, zależy jak szybko zostaną wprowadzone w życie założenia biznesplanu. Realizacja celów wyznaczonych w biznesplanie zależy głownie od personelu, oraz samego właściciela. Tym bardziej teraz, gdy tak wiele słyszy się o braku odpowiedniej kadry pracowników, która byłaby wyspecjalizowana. Dzisiaj odpowiedni pracownik jest na wagę złota. Najczęściej inwestor, który czyta biznesplan, pragnie zapoznać się z kwalifikacjami całego zespołu, który przecież będzie zobowiązany do realizacji celów założonych w powyższym dokumencie. Dobrze będzie wskazać sukcesy, oraz bogate doświadczenia członków firmy. W tym miejscu, często też występują opis zarządzania firmą. To w jaki sposób następuje przepływ informacji, między poszczególnymi komórkami, kto jest odpowiedzialny za co, kto nadzoruje całą pracę i tym podobne. W ten sposób inwestor będzie miał szansę zapoznać się z trybem pracy, występującym w naszym mały przedsiębiorstwie. Warto również wspomnieć o wysokości wynagrodzenia, czy też premii, i sposobach motywowania pracowników, do dalszej pracy.

Biznesplan a cel przedsiębiorstwa

Każdy z nas, mając na myśli cel potencjalnego przedsiębiorstwa, wskaże możliwość zarabiania, zdobywania jak największych sum pieniędzy. Jednak celem dobrze napisanego biznesplanu, a właściwego samego biznesu, nie są jedynie pieniądze. Większość przedsiębiorstw za swój główny cel będzie uważało dalszy rozwój. Cele te można podzielić na krótkoterminowe oraz długofalowe. Posłużmy się przykładem. Jako cel krótkoterminowy, może być plan, wyremontowania, oraz otwarcia restauracji w przeciągu trzech miesięcy. Zaś do celów długofalowych zaliczymy plan stworzenia sieci restauracji w przeciągu pięciu lat. Przy tym, mierzmy siły na zamiary. Nie warto stawiać sobie zbyt wysoko ustawionej poprzeczki, gdyż możemy mieć trudności z realizacją biznesplanu. W najmniej optymistycznym scenariuszu, całe założenie może zakończyć się klęską, jeśli za wcześnie, pod presją czasu staramy się osiągnąć jak najszybciej wyznaczane wcześniej cele. Ograniczeniem w osiągnięciu wyznaczonych wcześniej celów, będzie na pewno konkurencja w naszym lokalnym regionie. Nie trzeba się wstydzić jeśli powielamy jedynie już istniejące pomysły. Być może akurat w tym miejscu, nasz pomysł się sprawdzi, tym bardziej jeśli na danym rynku nie prosperował wcześniej sprawdzony już biznes. Aczkolwiek lepiej cenione są takie biznesplany, które charakteryzują się innowacyjnością, nowym pomysłem, który ma większe szanse na powodzenie. Aczkolwiek zawsze warto napisać w jaki sposób będziemy odróżniać się od konkurencji, gdzie są nasze mocne strony, dające nam przewagę nad konkurencją.

Analiza SWOT w biznesplanie

Przedstawienie szans oraz zagrożeń przedsiębiorstwa, można dokonać za pomocą analizy SWOT. Raczej nie poleca się w biznesplanie pomijanie słabych punktów przedsiębiorstwa. Zawsze takie istnieją, a ich zatajenie, czy zignorowanie, będzie świadczyło raczej o słabości pomysłu, i nie konkurencyjności na rynku. Warto zatem wskazać słabe strony przedsiębiorstwa, ale przy tym zawrzeć informację o potencjalnym pomyśle ich zaradzenia. Jeśli na przykład posiadamy firmę produkująca ozdobne lampy, nie pomijajmy faktu, że w naszym bliskim otoczeniu już taka firma istnieje. Będzie to oczywiście słaba strona projektu, by zrównoważyć ten minus wskazać musimy dwa plusy, dzięki, którym będziemy krok dalej od konkurencji, na przykład będziemy produkować lampy o nietypowym kształcie, w tonacji kolorystycznej, która racze nie występuje u konkurencji. Jesteśmy zatem innowacyjni, konkurencyjni. Wprowadzamy nowy produkt, usługę, której nie posiada nasza konkurencja, mamy więc zatem większe szanse na zdobycie większej ilości klientów. Wszystko za sprawą tradycyjnego asortymentu, który jest ponadto poszerzony o nietypowe, nielicznie dostępne modele lamp. Dobrze przy analizie SWOT, umieścić jak najwięcej danych, analiz. Najlepiej posiłkując się informacjami z profesjonalnych źródeł. Analizy dokonać możemy też samodzielnie, przeprowadzając ankietę na lokalnym rynku. W ten sposób dowiemy się czy mamy szansę na powodzenie. W ten sposób, uzyskamy tez informację, o dodatkowych potrzebach potencjalnych odbiorcach naszych dóbr.

Kategorie
Sonda o zarobkach

Czy jesteś zadowolony ze swoich zarobków?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • anime6neko o Bezrobocie
  Niestety ostatnio wywalili mnie z pracy, ale nie dlatego że źle pracowałem ale dlatego ...
 • Joasia o Ebook lepszy od książki
  Czy ja wiem czy ebooki są fajniejsze od zwykłych książek, ja tam wole papierowe wydani...
 • Czatomo o Pomysły promocyjne w handlu elektronicznym
  Ja bardzo często sprzedaję przedmioty na aukcjach internetowych i zauważyłem, że bard...
 • Butibof o Praktyczny handel elektroniczny
  Aukcje internetowa to bardzo fajna inicjatywa, kiedyś dodawało się ogłoszenia w gazeta...
 • YareckiBiz o Dotacje na e-biznes
  Teraz bezzwrotne dotacje na e-biznes są już chyba nieaktualne i występują raczej w for...
czas na ekonomie dotacje na e biznes korzystna umowa kredytowa marketing w biznesplanie pozyskiwanie informacji a biznesplan praktyczny handel elektroniczny p 2 info bankier opinie konsumentow o handlu elektronicznym doskonala wymiana dzieki handlowi elektronicznemu jak odniesc efektywny sukces w handlu elektronicznym konsumpcja 2 0 pomysly promocyjne w handlu elektronicznym p 3 info bankier p 2 jakie sa perspektywy handlu elektronicznego maly tez moze byc wielki w swiecie handlu elektronicznego popularnosc handlu elektronicznego wzrasta handel elektroniczny wymaga specjalistycznych form promocji ebook lepszy od ksiazki p 4 info bankier p 3 o czym napisac ebooka jaka tematyka ebooka estetyka tworzonego ebooka grafika i zdjecia w ebooku pisanie dobrego ebooka p 5 info bankier p 4 czy warto napisac wlasnego ebooka rzeczywistosc a finanse co jest potrzebne ekonomisci przewiduja kiepska sytuacje bardziej kosztowny dla firm p 6 info bankier p 5 gorszy dla biznesu rynek kredytow 2011 coraz trudniej o kredyt rzeczywistosc zatrudnienie pracownika p 7 info bankier p 6 bezrobocie sklep w sieci zrownowazony rozwoj sztuka konwersacji wazne narzedzia p 8 info bankier p 7 konkursy nie tylko pomysl problemy z kredytami srodki inwestycyjne na e biznes jezyk biznesplanu p 9 info bankier p 8 bledy przy biznesplanie finansowa czesc biznesplanu zarzadzanie element biznesplanu biznesplan a cel przedsiebiorstwa analiza swot w biznesplanie p 10 info bankier p 9 opis dobra badz uslugi w biznesplanie opisowa czesc biznesplanu cel biznesplanu biznesplan streszczenie konstrukcja biznesplanu p 11 info bankier p 10 zadania biznesplanu limitowany internet warunki i czas trwania umow na internet mobilny oferta prepaid internet prepaid p 12 info bankier p 11 internet mobilny tani internet stacjonarny pakiety internetowe na telefony najtanszy internet mobilny najtanszy internet stacjonarny p 13 info bankier p 12 najtanszy internet raport z praktyki korzysci praktyki z uczelni gazetka szkolna p 14 info bankier p 13 staz z up gdzie szukac praktyka zagraniczna na turystyce wolontariat jak skorzystac z pomocy uczelni p 15 info bankier p 14 gdzie szukac rady skad wziac doswiadczenie wiedza tez sie liczy miejsce praktyk warunki praktyki p 16 info bankier p 15 praktyki obowiazkowe umowa o realizacje praktyki zabezpieczenia w postaci hipoteki kredyt na cztery katy raty stale czy malejace p 17 info bankier p 16 wybieramy kredyt hipoteczny analiza umowy kredytowej kredyt mieszkaniowy diabel tkwi w szczegolach dzieci zimowe sporty ubezpieczenie dodatkowe ubezpieczenie dzieci p 18 info bankier p 17 jak wybrac ubezpieczenie dla dziecka ubezpieczenie zdrowotne dla dzieci nieszczesliwy wypadek dziecka czy szkolne ubezpieczenie jest zawsze najlepsze euro 26 p 19 info bankier p 18 ubezpiecz swoje dziecko tuz po tym jak przyjdzie na swiat zabezpiecz dziecku przyszlosc ubezpieczenie posagowe dla dzieci ubezpiecz sie przed wyjazdem wakacyjne ubezpieczenie p 20 info bankier p 19 zadbaj aby wyjazd byl bezpieczny co daje podrozne ubezpieczenie ubezpieczenia na wakacje wakacyjne wyjazdy bezpieczenstwo i spokojna glowa przede wszystkim info bankier p 20